SZÉCSÉNY TÖRTÉNELMI VÁROSMAG REHABILITÁCIÓJA II. ÜTEM

ÉMOP-3.1.2/A-2f-2009-0001

A „Szécsény, történelmi városközpont rehabilitáció II. ütem” projekt tervezése még 2006 elején, a sikeres PHARE pályázattal elért városközpont részleges rehabilitációját követően kezdődött. Az első ütembe bekerült elemek az akkori pályázati kiírás szerint a legoptimálisabban lettek betervezve. Az akkori pályázat részét képezte az önkormányzat tulajdonában álló rossz állapotú belvárosi (városfalakon belüli) utcák burkolata, mely kialakítása során korhű hangulat megteremtése volt a cél, illetve a városba érkező látogatók számára érzékeltetni, hogy megérkeztek a belvárosba. Ennek megfelelően szintén az I. ütem keretében került felújításra a Forgách kastély épülete és a kasznárház, mely lehetővé tette a múzeum tartalmi megújítását is. A kastélyhoz tartozó várkert rendezése is megtörtént, a tó felújításával, új funkciók megteremtésével.

Az első ütemben viszont nem volt lehetőség több önkormányzati, illetve nem önkormányzati, de városképi szempontból meghatározó épület felújítására. Ezek az elemek képezték a II. ütemre tervezett pályázat alapját. A tervek még 2006-ban elkészültek, az építési engedélyek még a pályázat benyújtása előtt jogerőssé váltak.

Terveinket először kiemelt projektként nyújtottuk be, és a következő elemeket tartalmazta:

-        Rákóczi út (22. sz. főút) felújítása a Szentlélek-pataktól az Erzsébet térig parkolósáv kijelölésével, valamint járda felújítás, közvilágítás felújítás, továbbá a Szentlélek-patak mellett a Várkerti alsó elkerülő útnál 48 férőhelyes parkoló és buszparkoló kialakítása a parkolási gondok enyhítésére. Szintén ennek az elemnek a része volt a Feszty Á. út felújítása, közvilágítás felújítása, valamint posta mögötti parkoló kialakítása a városi parkolási gondok enyhítésére. Szintén ebben azt ütemben lett volna lehetőség az Arany János utca felújítására.

-        A piac felújítása, terének rendezése is kidolgozásra került

-        A Rákóczi út környezete felújítása keretében a Városháza rekonstrukciója szerepelt, valamint a Gimnázium homlokzatának felújítása.

-        A belső városrészben a Művelődési Központ épületének felújítása, a Pintér ház Emlékházzá való alakítása, az Evangélikus egyházzal konzorciumban az evangélikus templom felújítása szerepelt, valamint a Velics ház homlokzatának és tetszőszerkezetének rekonstrukciója. Folytatásként a meglévő városfalak helyreállítása, megkutatása, lehetőség szerinti bemutatása valamint a városkapu visszaépítése került be a pályázatba. Az Erzsébet tér felújítása a palánkfal bemutatásával vált volna teljessé, illetve a belvárosi rész utolsó elemeként a piros házak előtti terület rendezése során parkolók kialakítására került benyújtásra a terv.

-        A turisztikai attrakciók helyi erősítése végett a természeti környezet bemutatása, a helyi lehetőségek jobb elérhetősége érdekében a horgásztavakhoz vezető út megfelelő minőségű kiépítése került megtervezésre és benyújtásra.

A projektjavaslat 2006-ban került benyújtásra, azonban nem került támogatásra. Ezt követően előkészítésre került az Észak-Magyarországi regionális Operatív Program keretében Funkcióbővítő városrehabilitáció intézkedésre a már korábban benyújtott tervcsomag. A kétfordulós eljárásra való felkészülés során a pályázati kiírás változásait követve többször került módosításra az anyag:

-        A kiírás értelmében a vállalkozói szféra erősítésének legalább a projekt 10%-ig kellett szerepelni, így ilyen projektelem bevonása is szükségessé vált. (Szögletes bástya)

-        A támogatási keretet maximalizálták egy sokkal alacsonyabb összegben, mint amire az előkészített anyag szólt, így csökkenteni kellett a műszaki tartalmat

-        Csak belterületi ingatlanok felújítását, rekonstrukcióját tette lehetővé a pályázat, így a horgásztavakhoz vezető bekötő úr felújítása kiesett

-        Csak a pályázat által meghatározott funkciójú ingatlanokon lehet beruházást elvégezni, így további projektelemek estek ki.

Az eredetileg tervezett beruházás megnyirbálása így jelentős volt, azonban a legfontosabb, városképi szempontból jelentősen maghatározó elemek megmaradhattak.

Az első forduló benyújtása 2008. június 16-án történt meg, a második fordulóra 2009. július 21-én nyújtottuk be. A két forduló között további műszaki tartalom csökkentés történt a NORDA felhívásának eleget téve.

Pályázatunk kedvező elbírálást kapott, így 2009.december 23-án aláírásra került a Támogatási Szerződés, az alábbi költségvetés szerint.

 

Konzorciumi partner

Költségvetés (Ft)

Támogatás (Ft)

Önerő (Ft)

Szécsény Város Önkormányzata

777.608.989

681.329.481.-

96.279.508

Evangélikus egyház

37.958.333.-

34.162.500.-

3.795.833

Vár-Center Kft.

130.351.042.-

65.175.521.-

65.175.521.-

Összesen

945.918.364.-

780.667.502.-

165.250.862.-


 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 1
Heti: 2
Havi: 2
Össz.: 3 588

Látogatottság növelés
Oldal: A PROJEKT TÖRTÉNETE
SZÉCSÉNY TÖRTÉNELMI VÁROSMAG REHABILITÁCIÓJA II. ÜTEM - © 2008 - 2024 - szecsenyvarosmag.hupont.hu

Az, hogy weboldal ingyen annyit jelent, hogy minden ingyenes és korlátlan: weboldal ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »